Kontuzje i urazy – leczenie i rehabilitacja

Stany i powikłania po endoprotezoplastyce

Często, gdy stany zwyrodnieniowe są w stanie bardzo zaawansowanym, nic poza endoprotezą stawu nie poprawi komfortu życia Pacjenta.

Endoproteza – co to takiego?

Wykonany z biomateriałów element, wszczepiany operacyjnie do organizmu (implant), zastępujący lub wspomagający utraconą funkcję narządu lub narządów. Termin ten odnosi się głównie do implantów zastępujących uszkodzone elementy układu ruchu, zwłaszcza staw biodrowy i kolanowy.

Endoproteza stawu biodrowego i kolanowego - rehabilitacja

Terapeutyczny Rezonans Magnetyczny MBST® powoduje namnażanie komórek kostnych i szybsze „zalewanie” kostniną miejsca otaczające mocowania endoprotezy. Dzięki temu procesowi regeneracji rehabilitacja stawu biodrowego oraz kolanowego skraca się nieporównywalnie. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy z jakiegoś powodu endoproteza ulegnie rozluźnieniu w organizmie Pacjenta. „Luzy” w otoczeniu endoprotezy są zalewane kostniną, dzięki czemu przywracamy stabilność sztucznego stawu. Dodatkowo promieniowanie emitowane przez system MBST® działa wybitnie przeciwbólowo, co znacznie zwiększa komfort życia Pacjentów poddanych zabiegowi endoprotezoplastyki.

Zapalenie powięzi podeszwowej - objawy i rozpoznanie

Problem ten dotyczy najczęściej sportowców uprawiających dyscypliny związane z bieganiem czy chodem długodystansowym, ale jest on równie częsty u tancerzy, tenisistów, koszykarzy.

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które sprzyjają wystąpieniu zapalenia powięzi podeszwowej. Należy do nich zaliczyć płaskostopie oraz nadmierną pronację pięty. Do zapalenia powięzi podeszwy predysponuje również wzmożone napięcie mięśnia brzuchatego łydki. Pewne badania sugerują również związek pomiędzy zapaleniem powięzi podeszwy a otyłością. Podstawowym objawem zapalenia powięzi podeszwowej jest ból i tkliwość uciskowa zlokalizowana w dole pięty (nie w tylnej części). Ból najwyraźniej odczuwany jest rano, objawy często potem ustępują, by nasilić się w ciągu dnia, podczas zwiększonej aktywności ruchowej. Dodatkowo, ból może się zaostrzać w trakcie wchodzenia po schodach lub podczas wspięcia na palce.

MBST® a zapalenie powięzi stopy

Jest to schorzenie wynikające głównie z przeciążenia. Najważniejsze jest tu zapewnienie spokoju chorej stopie. Podczas terapii przede wszystkim nie można forsować kończyny, dać jej odpocząć, a terapii MBST® dać możliwość silnego działania regeneracyjnego i przeciwbólowego. Nasze leczenie pozwala na znaczne przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności, co w przypadku osób uprawiających sport aktywnie lub zawodowo, jest bezcenne.

Zespół bolesnego barku – co to takiego?

Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się nie jedna, ale wiele chorób dotyczących barku. Przyczyną bólu i ograniczenia zakresu ruchów ręką może być przeciążenie mięśni, szkodzenie ścięgna lub zapalenie kaletki podbarkowej.

Bark - jak ważny jest w codziennym życiu uświadamiamy sobie, gdy nie możemy wykonywać zwykłych czynności. Jeśli bowiem któryś z elementów jego konstrukcji zaczyna gorzej funkcjonować, pojawiają się dolegliwości ograniczające ruchy ręką.

Główny symptom zespołu bolesnego barku to ból. Bywa, że początkowo jest niewielki, pojawia się tylko przy unoszeniu ręki powyżej linii ramion. Z czasem się nasila i dokucza także przy innych ruchach kończyną. Zdarza się też, że zjawia się nagle, np. po wykonaniu gwałtownego ruchu, i jest tak ostry i silny, że rękę cały czas trzymamy w jednej pozycji, aby uniknąć cierpienia. Bólowi może towarzyszyć obrzęk okolicy barku. Jeśli zlekceważymy te dwa objawy, dołącza trzeci – znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym. Niezależnie od tego, czy ból pojawił się nagle, czy też stopniowo narastał, kluczową sprawą jest ustalenie jego przyczyny. Źródłem dolegliwości są najczęściej przeciążenie mięśni, urazy ścięgien, zapalenie kaletki podbarkowej, choroby reumatyczne (RZS, choroba zwyrodnieniowa stawów) lub neurologiczne (zapalenie splotu szyjnego i ramiennego).

Zespół bolesnego barku - leczenie i rehabilitacja

Od ustalenia przyczyny zależy dopasowanie karty chipowej, zakodowanej dla Pacjenta. Lekarz diagnozujący musi wiedzieć, czy przyczyną schorzenia są dysfunkcje mięśni, ścięgien, kaletek czy inne. Trafna diagnoza i trafne ustalenie pierwotnej przyczyny gwarantuje poprawne dopasowanie leczenia i jego skuteczność. Rezonans magnetyczny na każdą z tych struktur zadziała regeneracyjnie i wybitnie przeciwbólowo, powiększy zakres ruchu w stawie i zwiększy komfort życia.

Mikrozłamania i stany przeciążeniowe

Jedną z metod leczenia ubytków chrząstki stawowej jest prowokowanie mikrozłamań chrząstki podczas zabiegu artroskopii. Zabieg ten jest bolesny, a pełna rekonwalescencja trwa nawet 4 miesiące.

Do mikrozłamań chrząstki lub kości dochodzi również podczas nadmiernie intensywnego wysiłku lub wypadków. Powodują one znaczny ból, nierzadko wybroczyny śródtkankowe i zmniejszoną ruchomość.

U sportowców lub osób bardzo aktywnie uprawniających sport nawarstwiające się, nieleczone mikrozłamania powodują stany przeciążeniowe stawów i mięśni. Pojawia się ból stawów, spada wydolność organizmu i jego efektywność. Procesy regeneracyjne nie nadążają naprawić zniszczeń. Konieczna jest wtedy przerwa w treningach i rekonwalescencja.

Regeneracja mikrozłamań i stany przeciążeniowe a terapia MBST®

Tu z pomocą przychodzi Rezonans Magnetyczny MBST®, który znacznie przyspieszy regenerację tkanki chrzęstnej czy kostnej, stymulując namnażanie komórek w celu „zalania” mikrouszkodzeń tkanek. Dodatkowo zwiększa komfort okresu rekonwalescencji poprzez wybitne działanie przeciwbólowe.

Stany po zabiegach chirurgicznych i ostrzykiwaniach

Jedną z metod leczenia dolegliwości stawów jest dostawowe ostrzykiwanie koncentratem osocza bogatopłytkowego lub preparatami zawierającymi kwas hialuronowy. Powikłaniem po tego rodzaju zabiegach jest unieruchomienie, silny ból, często również opuchlizna stawu poddanego ostrzykiwaniu. Niejednokrotnie Pacjent jest wyłączony z aktywności przez co najmniej 7 dni po zabiegu, Kończyna musi zostać unieruchomiona.

Podobnie sprawa ma się z chirurgicznymi zabiegami np. artroskopii, rekonstrukcji stawu, zszycia struktur chrzęstnych, więzadeł lub ścięgien, zespolenia kości. Jednak tutaj okres rekonwalescencji znacznie się wydłuża.

Mikrozłamania i stany przeciążeniowe a terapia MBST®

W każdym z tych przypadków pożądane jest działanie znacznie redukujące ból i przyspieszające regenerację struktur tkankowych, poddanych zabiegowi. Terapia MBST® jest znakomitą odpowiedzią na te potrzeby. Świetnie przyspieszy regenerację i umocnienie struktur, złagodzi ból i zwiększy zakres ruchu w danym stawie. Tym samym pozwoli na szybszy powrót do codziennych aktywności.

Kontuzje w sporcie i inne urazy

Kontuzja jest to zamknięte uszkodzenie wewnętrznej struktury tkanki powstałe w wyniku urazu mechanicznego. Dochodzi do zgniecenia komórek, rozerwania włókien mięśni, więzadeł i ścięgien, uszkodzenia naczyń i nerwów. Stłuczona tkanka nie jest zdolna do pełnienia swojego zadania.

Kontuzje można podzielić na dwie grupy: tzw. duże – powstają w wyniku działania dużych sił, a ich efektem jest często widoczna kontuzja, jak stłuczenie, skręcenie czy zwichnięcie oraz tzw. małe – mikrourazy, powstające wskutek nadmiernej eksploatacji, jak przeciążenia, naciągnięcia czy naderwania np. mięśni podczas treningu siłowego. Choć nie są one widoczne gołym okiem, w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Stłuczenie zwykle jest mniej poważnym uszkodzeniem niż rana, skręcenie czy złamanie. Siła urazu nie jest w tym przypadku na tyle silna, by doszło do przerwania skóry, ścięgien i mięśni czy złamania kości. Grupami najbardziej narażonymi na wystąpienie kontuzji (stłuczeń) są osoby pracujące fizycznie oraz uprawiające sporty tak zawodowo, jak i amatorsko. Symptomy zwichnięcia i stłuczenia są zazwyczaj podobne, jednak zwichnięcie jest urazem o większym stopniu bolesności i wymaga konsultacji lekarskiej w celu nastawienia, a także dłuższej kuracji pourazowej.

Do podstawowych objawów kontuzji należą:

  • Obrzęk (spuchnięcie) stłuczonej okolicy - wynika głównie z uszkodzenia tkanek podskórnych, bolesność samoistna i uciskowa, wylewy w miejscu uszkodzenia naczyń krwionośnych,
  • krwiaki zwane popularnie siniakami, ograniczenie funkcji obszaru objętego stłuczeniem, większa ciepłota skóry w okolicy miejsca stłuczonego, większa wrażliwość na dotyk w miejscu stłuczenia oraz otarcie naskórka – możliwe, ale nie występujące w każdym przypadku.

Do licznych i rozległych kontuzji może dochodzić również podczas zdarzeń komunikacyjnych.

Kontuzje a terapia MBST®

Z doświadczenia możemy potwierdzić, iż bez względu na rozległość kontuzji, terapia MBST® znacznie przyspiesza proces regeneracji dotkniętych nią tkanek, wchłanianie obrzęków i krwiaków. Znaczny ból zostanie w sposób bardzo znaczący ograniczony. Pozwala na szybszy powrót Pacjenta do pełnej sprawności.

Kontuzje w sporcie to podstawowy problem, z którym muszą mierzyć się osoby aktywne fizycznie. Zarówno te duże, widoczne gołym okiem (stłuczenia, zwichnięcia i skręcenia), jak i mikrourazy powodują, że uszkodzona tkanka nie jest w stanie spełniać swoich funkcji. Zgniecione komórki, uszkodzone stawy i więzadła, czy naczynia krwionośne i nerwowe wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniej kuracji pourazowej. Proces powrotu do zdrowia można przyśpieszyć, decydując się na wdrożenie terapii MBST® do zabiegów rehabilitacyjnych.

Odgięciowy uraz kręgosłupa

Zwany jest przyspieszeniowo-opóźnieniowym urazem kręgosłupa szyjnego (whiplash injury). Dochodzi do uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa, spowodowanego siłami wywołującymi nagłe przyspieszenie lub opóźnienie ruchu szyi i głowy w stosunku do klatki piersiowej. Powstaje zwykle w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Uszkodzenie może dotyczyć zarówno układu kostnego, jak i tkanek miękkich. Dane wskazują, iż uraz wywołuje on zarówno uszkodzenia strukturalne, jak i może zaburzać funkcjonowanie czuciowego i ruchowego układu nerwowego. Może następować uszkodzenie struktur kręgosłupa szyjnego, zaburzenia czucia bólu, zaburzenia równowagi, a także oczopląsu, co może być związane z zawrotami głowy.

Objawy mogą się pojawić natychmiast po urazie lub też mogą wystąpić dopiero po 12-15 godzinach. Dominującym objawem jest ból szyi, ale mogą również wystąpić bóle głowy, pleców, barków i ramion. Inne typowe objawy obejmują zawroty głowy, zaburzenia wzrokowo-słuchowe, ból stawów skroniowożuchwowych, światłowstręt, zmęczenie, zaburzenia pamięci. Pacjenci czują wysoki poziom stresu, co zwykle związane jest z czasem trwania objawów. U niektórych pacjentów może nawet dojść do rozwoju zespołu stresu pourazowego.

Odgięciowy uraz kręgosłupa a terapia MBST®

Doświadczenie pokazuje, że prawie każde zdarzenie komunikacyjne skutkuje co najmniej odgęciowym urazem kręgosłupa. Jest to uraz niezmiernie popularny. Daje to obraz skali ilości Pacjentów, wymagających pomocy w powrocie do pełnej sprawności. Pacjentom tym zależy głównie na redukcji czasu powrotu do zdrowia, redukcji bólu i skuteczności. Tymi atutami może pochwalić się właśnie Terapia MBST®. Powoduje ona regenerację mikrourazów kości, stawów i mięśni oraz redukcję bólu. Przy tym MBST® znacznie skraca czas powrotu do pełnej aktywności.

Łokieć tenisisty i golfisty – objawy i rozpoznanie

Łokieć tenisisty jest inaczej zwany zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Zespół ten w głównej mierze nie dotyczy wcale tenisistów jak sugeruje jego nazwa, ale szczególnie osób których aktywność zawodowa polega na wielogodzinnej pracy przy komputerze. W tych warunkach nadgarstki oparte są o stół, a dłonie uniesione, co powoduje daje ciągłe napięcie mięśni prostowników nadgarstka oraz zmniejszenie przepływu krwi do przedramion i dłoni nawet o 70%. Ta długotrwała, niekorzystna pozycja, wywołuje powstawanie zastojów i stanów zapalnych. Inne grupy zawodowe, które także narażone są na zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej to m.in. mechanicy, szwaczki i muzycy.

Łokieć golfisty jest inaczej zwany zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Spowodowany jest głównie mikrourazami mięśni, wynikającymi z powtarzających się ruchów nadgarstka przeciw oporowi. Ból może występować chwilowo lub cały czas, nasilając się podczas wykonywania ruchu nawracania (kierowania wnętrza dłoni w dół) i jednoczesnego zginania w nadgarstku. Ból taki może pojawiać się w momencie wykonywania ruchów takich jak mycie naczyń czy naciskanie klamki.

Łokieć tenisisty i golfisty - leczenie

W obu tych przypadkach przed podjęciem terapii bardzo korzystne będzie zredukowanie do jak najmniejszego poziomu czynnika drażniącego struktury dotknięte skutkami stanu zapalnego. Znaczy to tyle, że konieczne jest ograniczenie ruchów prowokujących ból. Efektem terapii, jakiego można oczekiwać jest przede wszystkim redukcja bólu i zwiększenie ruchomości w stawie.